Bruce Willis i co dalej? Trochę o chorobach neurodegeneracyjnych

You can see outdented video example in this post. You can actually outdent any content: text, images, galleries, audio, video, shortcodes.

Niepokojące informacje docierają do nas w związku ze stanem zdrowia znanego aktora Bruce Willis. Mówi się a afazji. Tymczasem od nas kilka słów o chorobach neurodegeneracyjnych.

Choroby neurodegeneracyjne związane są z uszkodzeniem lub utratą funkcji przez komórki nerwowe zlokalizowane w mózgu lub w obwodowym układzie nerwowym. Ocenia się, że głównym czynnikiem sprzyjającym tego rodzaju chorobom jest podeszły wiek, także czynniki środowiskowe oraz skłonności genetyczne, choć nad genetyką jako czynnikiem mającym wpływ na występowanie chorób neurodegeneracyjnych – badania trwają. Naukowcy aktualnie starają się szukać genów, które mogą odpowiadać za powstawanie chorób neurodegeneracyjnych – w szczególności choroby Alzheimera i Parkinsona. Największym obecnie wyzwaniem dla badaczy jest identyfikacja oraz opis prawdopodobieństwa wystąpienia choroby neurodegeneracyjnej jeszcze przed jej zaistnieniem.

Na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję (każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych zachorowań), z czego w około 60-70% przypadków mamy do czynienia z chorobą Alzheimera, co oznacza, że chorych może być nawet 35 mln. W Stanach Zjednoczonych na Alzheimera choruje 6,2 mln osób powyżej 65. roku życia. Szacuje się, że do 2060 roku liczba ta wzrośnie do blisko 14 mln.

Czy choroba Alzheimera jest nieuleczalna? Tak powiedzieć nie można, ponieważ gdy zaczniemy rozsądnie postępować na wczesnym jej etapie, mamy ogromne szanse zatrzymać jej postęp, nie jest także wykluczone cofnięcie już zaistniałych skutków. Niestety w tym przypadku tradycyjne leki nie przynoszą pożądanych efektów, są w dodatku bardzo drogie. Na szczęście istnieją substancje bardzo skuteczne.

Będziemy o nich szczegółowo pisać w naszych następnych książkach „Skutecznie Wyleczyć”.