„Skutecznie wyleczyć COVID-19” – wywiad dla Gazety Bałtyckiej

„Gdyby system działał skuteczniej, a lekarze odważyli się stawić czoła chorobie, nie zostawiając pacjentów bez pomocy – ta książka w ogóle by nie powstała” – mówi w wywiadzie udzielonym Gazecie Bałtyckiej Michał Lange, współautor książki „Skutecznie wyleczyć COVID-19”, która właśnie pojawiła się w sprzedaży.

Fragment wywiadu:

Czego dowiem się, czytając „Skutecznie wyleczyć COVID-19”?

Z tego co wiem, to jedyna w Polsce książka, w której autorzy tak bezkompromisowo mierzą się z pandemią przede wszystkim od strony medycznej, podając gotowe sposoby na pokonanie wirusa SARS-CoV-2, ale także innych chorób wirusowych, bo przedstawione schematy postępowania są w dużej mierze uniwersalne. Opisane metody leczenia opierają się na wieloletnim doświadczeniu lekarskim profesora Andrzeja Frydrychowskigo, ale również bazujemy na najnowszych medycznych publikacjach naukowych, które analizowaliśmy. Książka liczy nieco ponad sto stron, ale w pełni wyczerpuje zagadnienie leczenia COVID-19. Chodziło nam o to, aby w możliwie najbardziej zwięzły i użyteczny sposób przedstawić całość problematyki. Taki mały podręcznik zawsze warto mieć pod ręką.

Dlaczego właśnie teraz napisaliście tę książkę?

Przed nami najpewniej kolejna fala COVID-19 (w Europie Zachodniej już od dawna jest), więc skuteczne sposoby walki z tą chorobą niewątpliwie mogą być przydatne. Poza tym przez dwa lata obserwowaliśmy pandemię i wiemy, że system opieki zdrowotnej, łagodnie mówiąc, nie do końca sprostał wyzwaniu. Podobnie niektórzy lekarze – zamiast leczyć pacjentów, pozamykali gabinety i uciekli w tzw. teleporady, czyli w pozorowanie leczenia. Pewnie gdyby system działał skuteczniej, a medycy odważyli się stawić czoła chorobie, nie zostawiając pacjentów bez pomocy – książka w ogóle by nie powstała. Swoją drogą do tej pory zastanawiam się, jak to możliwe, że lekarze, powołani przecież do tego, żeby leczyć i ratować ludzkie życie, w momencie, gdy są najbardziej potrzebni pacjentom – odwracają się od nich i zamykają gabinety… Pozytywne jest to, że ten trudny egzamin zdali ratownicy medyczni i pielęgniarki, na które zawsze można liczyć.

Cały tekst: https://gazetabaltycka.pl/promowane/napisalismy-ksiazke-o-covid-19-bo-system-nie-sprostal-wyzwaniu

Wywiad przeprowadził redaktor Michał Stosik