Rośnie liczba udarów wśród młodzieży. Gdzie jest przyczyna?

Rośnie liczba udarów mózgu wśród młodych osób. Coraz więcej 18, 20-latków trafia na oddziały udarowe w szpitalach. Oficjalne tłumaczenie brzmi „to przez siedzący tryb życia”. Czy jednak jest to możliwe?

Udar mózgu to nagłe przerwanie krążenia krwi doprowadzającej tlen i substancje odżywcze do mózgu. Może być spowodowane jedną z dwóch przyczyn. Pierwszą i najczęstszą jest zatkanie naczynia tętnicy mózgowej skrzepem lub blaszką miażdżycową (podobnie jak przy zawale mięśnia sercowego) – mówimy wówczas, że jest to udar niedokrwienny. Skutkiem takiego udaru jest nagle przerwany dopływ krwi do konkretnego fragmentu mózgu. Za ukrwienie każdego z jego obszarów odpowiada pojedyncza tętnica, a zatem zatkanie takiej tętnicy prowadzi zawsze do martwicy strefy mózgu będącej w zakresie jej ukrwienia. Druga przyczyna udaru to pęknięcie naczynia tętniczego najczęściej w miejscu osłabienia jego ściany, które z reguły wywołane jest nadciśnieniem lub powstałym tętniakiem. Takie zdarzenie określamy mianem udaru krwotocznego. W konsekwencji krew wydostaje się poza naczynie, do tkanki mózgowej, uszkadzając ją.

Przyczyną udaru bardzo często jest nadciśnienie tętnicze. Do udaru prowadzą także wszystkie inne choroby związane z powstawaniem skrzepów (zaburzenie rytmu serca, nadmierna krzepliwość krwi), a także występujące w naczyniach krwionośnych stany zapalne. Te zaś powstają na skutek pojawienia się w ich obrębie czynnika zapalnego… A może nim być chemiczna substancja znajdująca się w dodatkach do pożywienia, mogą to być metale ciężki, możliwości oczywiście jest znacznie więcej…

Czy zatem to tylko siedzący tryb życia, jest naprawdę główną przyczynę zwiększającej się liczby udarów wśród młodych ludzi? Takie tłumaczenie wydaje się mało przekonujące. Wiele wskazuje na to, ze przyczyna znajduje się zupełnie gdzie indziej… Polecamy książkę „Skutecznie Wyleczyć COVID-19„, w której m.in. dokładnie opisujemy w jaki sposób można przeciwdziałać skutkom szczepionek.

Niebawem ukaże się także drugi tom z serii „Skutecznie Wyleczyć”. Tym razem przedstawimy sposoby na choroby sercowo-naczyniowe, czyli m.in. wskażemy, co zrobić, żeby uchronić się przed udarem.

W dalszym ciągu pracujemy nad tomem poświęconym nowotworom. Możesz nam pomóc: https://pomagam.pl/skutecznie