Jak bezpiecznie przyjmować płyn Lugola?

Płyn Lugola – zainteresowanie nim ostatnio bardzo wzrosło. Niektórzy zaczynają go swobodnie przyjmować licząc na poprawę funkcjonowania tarczycy lub serca. Jest w tym sporo racji, bo jod i jodek potasu są bardzo przydatne zarówno przy leczeniu niektórych kłopotów z tarczycą. Ważna jest jednak kwestia dawkowania, o czym szczegółowo będziemy pisali w naszych książkach (Skutecznie wyleczyć choroby sercowo-naczyniowe), ale także dodatkowe substancje, o których nie możemy zapominać podczas suplementacji jodu, o czym wie już niewielu.

Co na pewno powinniśmy wiedzieć o ewentualnej suplementacji jodu, a o czym niemal nigdzie się nie mówi? Tym razem skupimy się na wpływie jodu na układ sercowo-naczyniowy, ale zasady suplementacji jodu dotyczą także innych problemów, w szczególności z tarczycą.

Ogólnie prawie zawsze mamy niedobory tego pierwiastka, co oznacza, że niemal wszyscy powinniśmy go uzupełniać. Najlepiej w postaci czystego (bez dodatku konserwującej gliceryny) płynu Lugola, a ponieważ w organizmie jedne receptory potrzebują jodu, inne jodku potasu – płyn Lugola jako wodny roztwór jodu w jodku potasu, sprawdza się doskonale.

Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie płynu Lugola zawsze musimy wzbogacić o takie pierwiastki jak cynk, selen i magnez. Jest to ważne, ponieważ sam jod uczestniczy w wielu reakcjach biochemicznych, których produktami ubocznymi są toksyczne dla organizmu substancje.