Brak testu na COVID-19 nie może powodować odmowy przyjęcia do lekarza!

„(…) Odczuwamy strach przed zarażeniem, przed samą chorobą, a właściwie przed śmiercią przez uduszenie. W przypadku COVID-19 jest to o tyle paradoksalne, że nie mamy do czynienia ze śmiertelną chorobą – naprawdę można ją skutecznie wyleczyć i w zasadzie nie jest to szczególnie trudne. Oczywiście musimy mieć do tego odpowiednie warunki i niezbędną wiedzę, ale powodów do strachu obiektywnie mieć nie powinniśmy.

Niestety w przypadku zachorowania na COVID-19 mamy małą szansę na pomoc lekarską. W obliczu pandemii SARS-CoV-2 medycy masowo odcięli się od swojej pierwotnej misji polegającej na leczeniu chorych. To zresztą sytuacja całkowicie bezprecedensowa! Obraz lekarza, który zamiast pomagać chorym, ratując im zdrowie i życie, w popłochu zamyka gabinet, ucieka i ewentualnie wspaniałomyślnie proponuje… „leczenie” przez telefon – to jeszcze do niedawna ponura wizja kreowana przez skrajnych defetystów w literaturze fantasy, a dziś jest to rzeczywistość i codzienność, która spowodowała, że reputacja lekarza, jako reprezentanta bardzo ważnego społecznie zawodu, z każdym tygodniem jest coraz gorsza, właściwie już upadła.

Pytanie więc, czy lekarz na pierwszym miejscu stawia zdrowie pacjenta? Czy robi wszystko, aby – wykorzystując najlepszą wiedzę– wyleczyć chorego? A może lepiej zapytać, czy w ogóle uwzględnia zdrowie pacjenta? Czy robi cokolwiek, żeby go wyleczyć? Ale i tu chyba coraz trudniej o odpowiedź twierdzącą…”

Fragment książki: „Skutecznie Wyleczyć, tom I, COVID-19”

***

Tymczasem Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia informują, że jeśli ktoś w placówce medycznej wymaga od Ciebie udowodnienia, że nie jesteś chory na COVID19 i od negatywnego wyniku testu uzależnia np. przyjęcie Cię do poradni lub do szpitala, narusza prawa pacjenta!

Rzecznik Praw Pacjenta i Narodowy Fundusz Zdrowia przypominają, że podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń. Przepis ten obejmuje także ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne.

UWAGA!
Niezgodne z prawem jest wymaganie negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2 lub uzależnianie udzielenia świadczenia, w tym przyjęcia pacjenta do: poradni lub szpitala (w trybie planowym albo nagłym), ośrodka rehabilitacji, uzdrowiska czy sanatorium.

Dodaj komentarz

x

Szybki kontakt

    Ochrona antyspamowa: